Vyhledat v textu

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Informace > Život v obci > Akce, které se budou konat > Povinnost očipování psů

Povinnost očipování psůDatum konání:
4.9.2019
Datum ukončení:
31.12.2019

S předstihem upozorňujeme všechny vlastníky a chovatele psů, že podle zákona č.166/1999 Sb. O veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů s účinností od 1. ledna 2020 musí být každý pes označen elektronickým čipem.

Povinně by se měli čipovat všichni psi, nejdříve však ve věku kolem půl roku, v době prvního očkování proti vzteklině. Svého psa můžete nechat čipovat již letos, není třeba čekat na žádné konkrétní datum. Povinné očkování psa proti vzteklině je od tohoto data platné, pouze pokud je pes takto označen. Sankce za nedodržení by se mohly pohybovat v rozmezí 20 – 100 tisíc Kč v závislosti na druhu provinění. Výjimkou je pouze pes, který je označen čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011.

Výhody čipování: snadnější vycestování se psem do zahraničí (ve většině evropských států již povinné čipování psů platí), zaběhnutý pes se rychleji vrátí k majiteli, při odcizení psa se snáze prokáže jeho vlastnictví, lepší průkaznost identity psa, snadnější monitoring chovu psů, lepší dohledatelnost majitele v případě nutnosti postihu za týrání zvířat, umožnění kontroly psů při prodeji.

Pořizovací cena jednoho čipu se pohybuje cca mezi 120 – 450 Kč a závisí na typu čipu. Dále si veterináři účtují za aplikaci čipu cca 300 – 550 Kč. Životnost čipu se odhaduje na 25 let. Mikročip je přibližně milimetr široké a centimetr dlouhé miniaturizované zařízení, které je naprogramováno čitelným kódem, který je jedinečný a neopakovatelný. Čip je možno aplikovat zvířeti v jakémkoliv věku.

Po označení psa mikročipem doporučujeme všem majitelům psů zaregistrovat se v Národním registru majitelů zvířat www.narodniregistr.cz/o-nas.php Teprve po zeregistrování plní mikročip funkci prostředku k vyhledávání a nalezení vašeho psa v případě zaběhnutí.

Stránky státní veterinární správy
Z dotazů:

Můj pes má platné očkování proti vzteklině. Termín přeočkování má až v průběhu roku 2020 (případně 2021 či 2022). Musím jej nechat čipovat ještě v roce 2019, nebo stačí až při přeočkování?

Jak již bylo uvedeno výše, na základě zmíněné novely veterinárního zákona je s účinností od 1. ledna 2020 očkování psa proti vzteklině platné pouze pokud je pes označen mikročipem, případně označen čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. Není tedy možné tuto proceduru odkládat až do dalšího přeočkování. Pokud tak již chovatel neučinil, je nutné nechat psa označit nejpozději do konce roku 2019, jinak bude očkování považováno za neplatné. 

"Okno do kraje" strana 5


Komentáře


 • 12. 9. 2019 22:45
  Dáša Janíková
  Čipování a počet chovaných fen

  Dobrý den, co se týká čipování, je v článku uvedeno, že by se mělo uskutečnit "nejdříve", ale správně by mělo být "nejpozději" ve věku šesti měsíců. V období od tří do šesti měsíců je ze zákona povinné první očkování proti vzteklině a to už musí být každé štěně očipováno, jinak nesmí být očkování proti vzteklině provedeno. Dále je projednávána změna, že každý majitel bude muset nahlásit počet chovných fen pokud má tři a více takových jedinců. Prozatím je počet fen stanoven na pět jedinců jednoho majitele, jedné domácnosti. Hlášení o těchto fenách, jejich nabytí či úhyn je/bude třeba nahlásit do jednoho týdne u veterináře.
  Navíc bude nově platit, že KAŽDÉ štěně bude od chovatele odcházet již očipované, tak by si to měli noví majitelé pohlídat a ověřit u kteréhokoli veterináře, jinak bude peněžitá sankce platit i pro ně (nové nabyvatele). Proto by si všichni majitelé/chovatelé měli od příštího roku hlídat veškeré změny v zákonech o veterinární péči. Vše lze zjistit u veterinárních lékařů či na Krajské veterinární správě.
  Mohu navíc doporučit si očipovaného psa/štěně zaregistrovat na kterémkoli registru psů. Za mně by nebylo špatné, aby čísla čipů byla hlášena zároveň při platbě za psy i na obci, aby byl jakýkoli pes rozpoznán a byl dohledán majitel (útěky, krádeže psů...). Ale to už je na vedení obce, jestli chce mít "své" psy takto evidované a registrované.