Obec leží v nadmořské výšce 210 m, na okraji Hané. Tvoří nepravidelnou náves a je rozložena větší částí podél silnic z Holešova a Lechotic do Malenovic.
První písemná zmínka o obci je z roku 1397, kdy byla obec součástí Količínského panství. Od roku 1446 patřily Mysločovice Albertu ze Śtenberka a staly se součástí Holešovského panství, později drženého rodem Rottalů. V roce 1752 byl položen základní kámen kostela Nejsvětější Trojice hrabětem Františkem Rottalem.
Katastr území o rozloze 359,26 ha, má podobu protáhlého a nepravidelného pětiúhelníku, jehož východní čtvrtinu tvoří nížina v povodí Svodnice s ornou půdou a loukami. Tři čtvrtiny území jsou kopcovité rovněž s převahou zemědělské půdy.
Nejvyšším bodem území je kopec Háj v nadmořské výšce 285 m.
Na západ sousedí s územím machovským, na sever míškovským, na severovýchod lechotické, na východ je les, na jihovýchod sousedí s hostišovským územím a na jih se sazovickým.
Krajinné útvary patří ke starším třetihorám. Místní pískovcové skály, lom Kutrova skála a Petrova skála, náleží k magurským vrstvám. V katastru v nižších polohách se všude setkáváme s usazeninami moře (neogenové), s šedými jíly zvanými šedivci bez zkamenělin. Śedivec způsobuje nepropustnost půdy pod jejím povrchem, brání vsakování a je tedy nutné zajišťovat odtok povrchové vody technickými prostředky.
Rackovský potok je postupně obohacován dalšími přítoky. Pod Lechoticemi o „Źidelný potok“, který protéká mysločovským katastrem, kde přibírá další potok „Míškovku“. Mezi Mysločovicemi a Sazovicemi přitéká potůček pramenící pod Hostišovou ve „Skleněném zámku“.
V současné době žije v obci 688 trvale hlášených občanů (k 26. 8. 2024), nejvyšší vydané či předběžně vydané čp. je 279. Zástavba Mysločovic je charakterizována volným a sevřeným řazením objektů podél silnice a ostatních místních komunikací. Starší obytná struktura má v podstatě řadovou formu (zástavba tvořená původními zemědělskými usedlostmi s dvorním hospodářským traktem). Zástavba poválečného období je z větší části tvořena rodinnými domy volně stojícími.
Mezi tradice v obci patří pořádání Starého hanáckého práva (první bylo 20. 2. 1928, pak v roce 1949, 1965, 1977, 1987, 1997, 2007 a naposledy 2017), jednou za deset let v hanáckých krojích.
Každoročně v obci SDH udržuje Masopustní zvyk „vodění medvěda“, DFS Ječmínek vítání jara a otvírání studánek, SDH dále podzimní drakiádu a hasičský bál. V květnu se slaví obecní svátek Svatého Jána, Svátek matek, v červnu tradiční pouť. Pořádá se Beseda s důchodci, navštěvují se jubilanti, vítají se občánci. Vítání mladých občanů do „dospěláckého“ života je spojeno s obřadem „Královniček“ (poprvé byl v Mysločovicích konán v roce 1925). 13. září 2003 se v obci konal Sjezd rodáků, který se předtím uskutečnil v roce 1934.
V obci pracují čtyři občanská sdružení -SDH Mysločovice, Myslivecké sdružení Háj, TJ SOKOL Mysločovice, o.s. a HLAHOL Mysločovice o.s. Bohatou činnost vyvíjí DFS Ječmínek. V roce 2001 byla založena Country skupina Banjo.
V budově obecního úřadu je Obecní knihovna a minimuzeum, ve kterém soustřeďuje historii, vývoj a činnost v obci pí Marta Doleželová. Občanská vybavenost je v obci na dobré úrovni. Je zde základní a mateřská škola, hřbitov a dům služeb (pošta, kadeřnictví, kosmetika a pedikúra). Do vybavenosti obce patří římskokatolický kostel a sídlo farnosti. Hasičská zbrojnice disponuje sálem o kapacitě 140 osob.
Obec má realizovánu plynofikaci, elektrickou síť, nadzemní i zemní, stoprocentní kabelová telefonní síť, zásobování pitnou vodou je z veřejného vodovodu. V celé obci je vybudovaná jednotná kanalizace.
Poslední aktualizace 26.8.2024