Základní škola a mateřská škola Mysločovice, příspěvková organizace


Č.j. MŠZŠ 24/2011………………………….
Účinnost ode dne: 1. 9. 2011


Školní řád mateřské školy


Ředitel základní školy a mateřské školy Mysločovice (dále jen ,,ZŠ a MŠ") v souladu s § 30 odst. 1 a 3 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném zdělávání)dále jen Školský zákon) vydává tento řád, kterým se upřesňují vzájemné vztahy mezi dětmi, jejich zákonnými zástupci a zaměstnanci školy.

1.    Organizace školy

Mateřská škola je dvoutřídní s celodenním provozem.
Provozovatelem školy je obec Mysločovice.
Provoz školy je od 6:30 do 16:15 hodin. Děti se přijímají v době od 6:30 do 8:15 hodin poté se MŠ z bezpečnostních důvodů zamyká. Po předchozí dohodě s rodiči se lze dostavit s dítětem i v jiné době (nutnost nahlásit změny ve stravování). Chod školy zajišťují čtyři pedagogické pracovnice a tři provozní pracovnice (školnice, kuchařka, pomocná síla).
Školní rok začíná 1. září a končí 31. srpna následujícího kalendářního roku.

2.    Zápis a přijímání dětí do mateřské školy

Zápis do MŠ se koná jednou ročně z pravidla v březnu, a to pro následující školní rok. K zápisu se dostaví děti, které nastoupí do MŠ k 1. září, ale i ty, které chtějí rodiče umístit v MŠ v termínu pozdějším než 1. září (tj. v průběhu celého následujícího školního roku). Přesný termín konání zápisu je vždy v dostatečném předstihu zveřejněn (vyhlášením v místním rozhlase, zveřejněním na internetových stránkách, informační nástěnky v MŠ).
Předškolní vzdělávání se organizuje pro děti ve věku zpravidla od tří do šesti let.
Ředitel mateřské školy rozhoduje o přijetí dítěte, po případě o stanovení zkušebního pobytu dítěte, jehož délka nesmí přesáhnout tři měsíce.
Na základě žádosti zákonného zástupce vydává ředitel ZŠ a MŠ. Rozhodnutí o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání v souladu se zákonem 500/2004 Sb., správním řádem a zákonem 561/2004 Sb., a o předškolním základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání.
Vyrozumění o zařazení dítěte do MŠ obdrží zákonný zástupce dítěte písemně.
·    Při přijetí dítěte do MŠ stanoví ředitel (vedoucí učitelka) mateřské školy po dohodě se zákonným zástupcem dítěte dny docházky dítěte do mateřské školy a délku pobytu v těchto dnech. Zároveň dohodne se zákonným zástupce dítěte způsob a rozsah jeho stravování po dobu pobytu v mateřské škole.
·    K předškolnímu vzdělávání se přednostně přijímají děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky. Pokud nelze toto dítě přijmout z kapacitních důvodů, zajistí obec, v níž má dítě místo trvalého pobytu zařazení dítěte do jiné mateřské školy (§34, odst. 4 zák. č. 561/2004 sb. školský zákon).
·    Ředitel ZŠ a MŠ může přijmout k předškolnímu vzdělávání pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci (§50, zák.č.258/2000sb.,o ochraně veřejného zdraví).
·    O přijetí dítěte se zdravotním postižením rozhodne ředitel školy na základě písemného vyjádření školského poradenského zařízení.
3.    Docházka dětí do MŠ, omlouvání dětí

·    Děti zapsané do mateřské školy na pravidelnou docházku navštěvují MŠ pravidelně každý den.
Při nástupu nového dítěte do MŠ nabízíme individuelně přizpůsobený adaptační režim, kdy se může zákonný zástupce dítěte s vedoucí učitelkou školy předem dohodnout na vhodném postupu.
Zákonný zástupce dítěte je povinen hlásit výskyt infekčního onemocnění v rodině a veškeré údaje o zdraví dítěte.
Po vyléčení infekčního onemocnění dítě do MŠ přijímáme s potvrzením od lékaře, které nám zaručí jeho uzdravení (v zájmu zdraví ostatních dětí).
Pokud je zákonnému zástupci dopředu známa krátkodobá nepřítomnost dítěte při vzdělávání v mateřské škole, oznámí tuto skutečnost včetně uvedení důvodu a doby nepřítomnosti dítěte v dostatečném předstihu.
Není-li nepřítomnost předem známá, omluví dítě neprodleně.
Zákonný zástupce může omluvit nepřítomnost dítěte osobně ve třídě učitelce, nebo telefonicky na čísle 731 508 062.
Také přihlásit dítě po nepřítomnosti je zákonný zástupce povinen, a to den předem.
Doplnění k omlouvání nepřítomnosti dětí:
Je-li dítě omluveno v den nepřítomnosti telefonicky, tak pouze do 7:15 hodin !
V případě, že rodiče tak neučiní bude dítě zapsáno do docházky.
Pokud je dítě nepřítomno delší dobu (např. týden), rodiče jsou povinni přihlásit dítě den předem (jestliže rodiče chtějí přihlásit dítě na pondělí, nahlásí tuto skutečnost již v pátek)

4.    Ukončení předškolního vzdělávání v MŠ

Ředitel mateřské školy může po předchozím upozornění písemně oznámeném zákonnému zástupci dítěte rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání, jestliže:
·    se dítě bez omluvy zákonného zástupce nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než dva týdny,
·    zákonný zástupce závažným způsobem opakovaně narušuje provoz mateřské školy,
·    ukončení doporučí v průběhu zkušebního pobytu dítěte lékař nebo školské poradenské zařízení,
·    zákonný zástupce opakovaně neuhradí úplatu za vzdělávání v mateřské škole nebo úplatu za školní stravování ve stanoveném termínu a nedohodne s ředitelem školy jiný termín úhrady.
Při ukončení docházky dítěte do MŠ přihlíží ředitel k sociální a výchovné situaci v rodině.


5.    Omezení, přerušení provozu

Provoz mateřské školy bývá zpravidla přerušený v měsíci červenci a srpnu a to na 5-7 týdnů. V případě potřeby lze provoz MŠ také omezit. Rozsah přerušení nebo omezení stanoví ředitel mateřské školy po projednání se zřizovatelem.
Na základě písemné žádosti zákonného zástupce podané řediteli MŠ nejpozději třicet dnů před omezením nebo přerušení provozu zabezpečí ředitel školy ve spolupráci se zřizovatelem pobyt v jiné mateřské škole.
Informaci o omezení nebo přerušení provozu zveřejní ředitel (vedoucí učitelka) mateřské školy na přístupném místě ve škole nejméně dva měsíce předem.
Zároveň zveřejní výsledky projednání možností a podmínek předškolního vzdělávání dítěte v jiné mateřské škole.
Provoz mateřské školy lze ze závažných důvodů a po projednání se zřizovatelem omezit nebo přerušit i v jiném období než v měsíci červenci a srpnu.
Za závažné důvody se považují organizační či technické příčiny, které znemožňují řádné poskytování předškolního vzdělávání.
Informaci o omezení provozu zveřejní ředitel (vedoucí učitelka MŠ) na přístupném místě ve škole neprodleně poté, co o omezení nebo přerušení provozu rozhodne.

6.    Zdravotní péče

Povinnosti zákonných zástupců dětí:
·    Do mateřské školy patří pouze dítě zcela zdravé, přítomná pedagogická pracovnice má právo, v zájmu zachování zdraví ostatních dětí, nepřijmout do MŠ děti s nachlazením či jinými infekčními onemocněními,
·    Při předávání dítěte ke každodennímu vzdělávání v MŠ informuje zákonný zástupce dítěte přejímajícího pedagogického pracovníka o případných menších zdravotních obtížích dítěte, které by mohly mít vliv na omezení jeho činnosti při vzdělávání,
·    Zákonný zástupce informuje MŠ o každé změně zdravotní způsobilosti dítěte, o větších zdravotních potížích a dalších závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání dítěte,
·    V případě náhlého onemocnění dítěte během dne v MŠ bude zákonný zástupce vyzván telefonicky k odvedení nemocného dítěte ze zařízení,
·    Zákonný zástupce je povinen nahlásit ihned změny v osobních datech dítěte, změnu telefonního spojení na zákonného zástupce, změnu zdravotní pojišťovny dítěte,
·    Vybavit dítě náhradním oblečením, oblečením na pobyt venku, domácí obuví, pyžamem, gumovým neprodyšným obutím do deštěm, pláštěnkou,
Děti musí mít své věci označené, podepsané!
·    Dítě v mateřské škole dále potřebuje svůj hrníček na pití, zubní kartáček, zubní pastu a svůj kelímek,
·    Zamezit aby si dítě nosilo do MŠ žvýkačky, cukrovinky, cenné předměty nebo jakékoli finanční částky,
·    Z hygienických důvodů nevstupovat do prostor určených pro pobyt dětí v obuvi,
·    Všechny děti v MŠ provádí jedenkrát denně po obědě čištění chrupu
·    Za příznivého počasí tráví děti venku nejméně dvě hodiny.
Důvodem vynechání pobytu venku jsou: silný vítr, déšť, mlha, znečištěné ovzduší nebo teplota pod –10stupňů stejně tak teploty v letních měsících.


7.    Úhrada úplaty za předškolní vzdělávání a stravného v mateřské škole

Zákonní zástupci, kteří nejsou osvobozeni od úplaty za vzdělávání, dodržují při úhradě úplaty následující podmínky:
·    úplata za kalendářní měsíc je splatná do 15. dne příslušného kalendářního měsíce,
·    ředitel (vedoucí učitelka) MŠ může se zákonným zástupcem ze závažných důvodů dohodnout jiný termín úhrady úplaty,
·    zákonný zástupce dítěte uhradí úplatu bezhotovostním převodem na určený bankovní účet MŠ,
·    ve výjimečných případech lze po dohodě s ředitelem (vedoucí učitelkou) MŠ úplatu zaplatit v hotovosti v pokladně ZŠ.

Při úhradě úplaty za školní stravování se zákonní zástupci dítěte řídí stejnými podmínkami jako při úplatě za vzdělávání.

8.    Způsob informování zákonných zástupců dětí o průběhu jejich vzdělávání a dosažených výsledcích

Zákonní zástupci dítěte se mohou informovat o cílech, zaměření, formách a obsahu vzdělávání konkretizovaných podle podmínek uplatněných v mateřské škole ve Školním vzdělávacím programu, který je volně přístupný ve třídě mateřské školy.
Zákonní zástupci dítěte mají právo na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání dětí, právo vyjadřovat se ke všem rozhodnutím mateřské školy týkajících se podstatných záležitostí vzdělávání dětí a na poradenskou pomoc mateřské školy nebo školského poradenského zařízení v záležitostech týkajících se vzdělávání dětí.
S pedagogickými pracovnicemi se domlouvají na společném postupu při výchově a vzdělávání jejich dítěte. Ředitel (vedoucí učitelka) může vyzvat zákonné zástupce, aby se osobně dostavili k projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání dítěte.                                                                           Po domluvě možnost pohovorů rodičů s pedagogickými pracovnicemi denně v době ranních a odpoledních her a v době určené k přípravě ke spánku.
Vedoucí učitelka mateřské školy nejméně třikrát za školní rok svolává schůzky s rodiči, na kterých jsou zákonní zástupci dětí informováni o všech rozhodnutích mateřské školy týkajících se podstatných záležitostí vzdělávání dětí, dále o provozních, organizačních záležitostech.
Zákonní zástupci dětí mají možnost se podílet na dění v mateřské škole, účastnit se různých programů, dle zájmu vstupovat do her svých dětí.
O pořádaných akcích, jako jsou výlety, exkurze, divadelní představení pro děti, besídky apod., informuje mateřská škola v dostatečné předstihu zákonné zástupce dětí prostřednictvím sdělení pedagogickým pracovníkem při předávání dítěte zákonnému zástupci po ukončení denního vzdělávání a zároveň písemným upozorněním umístěným na nástěnce v šatně.

9.    Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí

Péče o zdraví a bezpečnost dětí při vzdělávání

Mateřská škola vykonává dohled nad dítětem od doby, kdy jej pedagogická pracovnice převezme od jeho zákonného zástupce nebo jím pověřené osoby, až do doby, kdy dítě pedagogická pracovnice předá jeho zákonnému zástupci nebo jím pověřené osoby.
Pedagogická pracovnice může dítě předat pověřené osobě jen na základě písemného pověření vystaveného zákonným zástupcem dítětem (formulář u vedoucí učitelky MŠ).
Zákonný zástupce za dítě zodpovídá až do předání učitelce a neponechává dítě v šatně nikdy samotné.
Děti do MŠ nebudou přebírány před zahájením provozu, tj. před 6.30 hod.
V případě, že dítě odchází po obědě, zákonný zástupce čeká v prostorách šatny. Dítě, které chodí domů po obědě, si vyzvedává zákonný zástupce mezi 11.45 a 12.00 hod. Ostatní děti se rozcházejí mezi 14.45 a 16.15 hod.

K zajištění bezpečnosti dětí při pobytu mimo území mateřské školy stanoví vedoucí učitelka MŠ počet pedagogických pracovníků tak, aby na jednoho pedagogického pracovníka připadlo nejvýše:
a)    20 dětí z běžných tříd, nebo
b)    12 dětí ve třídě, kde jsou zařazeni děti se zdravotním postižením.

Při zvýšení počtu dětí podle odstavce 3 nebo při specifických činnostech např. sportovních činnostech, nebo při pobytu dětí v prostředí náročném na bezpečnost, určí vedoucí učitelka MŠ zajištění bezpečností dětí dalšího pedagogického pracovníka, ve výjimečných případech jinou zletilou osobu, která je způsobilá k právním úkonům a která je v pracovněprávním vztahu k právnické osobě, která vykonává činnost mateřské školy.

Při zajišťování výletů pro děti aj. určí vedoucí učitelka MŠ počet pedagogických pracovníků tak, aby byla zajištěna výchova dětí, včetně dětí se zdravotním postižením, jejich bezpečnost a ochrana zdraví.

Při vzdělávání dětí dodržují pedagogičtí pracovníci pravidla a zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které pro tuto oblast stanoví školská a pracovněprávní legislativa.

Zejména při dále uvedených specifických činnostech, které vyžadují zvýšený dohled na bezpečnost dětí, dodržují pedagogičtí pracovníci i ostatní zaměstnanci následující zásady podrobněji popsané v dalších směrnicích školy, BOZP.
Při přesunech dětí při pobytu mimo území mateřské školy po pozemních komunikacích se pedagogický dozor řídí pravidly silničního provozu, zejména :
·    Kde není chodník nebo je-li neschůdný, chodí se po levé krajnici, a kde není krajnici, nebo je-li neschůdný, chodí se co nejblíže při levém okraji vozovky. Chodci smějí jít po krajnici nebo při okraji vozovky nejvýše dva vedle sebe. Při snížené viditelnosti, zvýšeném provozu na pozemních komunikacích nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích smějí jít chodci pouze za sebou.

Pobyt dětí v přírodě
·    Využívají se pouze známá a bezpečná místa, pedagogičtí pracovníci dbají, aby děti neopustily vymezené prostranství
·    Pedagogičtí pracovníci před pobytem dětí zkontrolují prostor a odstraní všechny nebezpečné věci a překážky (sklo, hřebíky, plechovky, ostré velké kameny apod.)

Sportovní činnosti a pohybové aktivity
·    Před cvičením dětí a dalšími pohybovými aktivitami, které probíhají ve třídách, popřípadě v jiných vyčleněných prostorách v objektu budovy mateřské školy nebo probíhají na venkovních prostorách areálu mateřské školy, kontrolují pedagogičtí pracovníci, zda prostory jsou k těmto aktivitám dostatečně připraveny, odstraňují všechny překážky, které by mohly vést ke zranění dítěte a při použití tělocvičného náčiní a nářadí kontrolují jeho funkčnost a bezpečnost
·    Pedagogičtí pracovníci dále dbají, aby cvičení a pohybové aktivity byly přiměřené věku dětí a podle toho přizpůsobují intenzitu a obtížnost těchto aktivit individuálním schopnostem jednotlivých dětí
Pracovní a výtvarné činnosti
·    Při aktivitách rozvíjejících zručnost a výtvarné cítění dětí, při kterých je nezbytné použít nástroje jako jsou nůžky, kladívka, štětce apod., vykonávají děti práci s těmito nástroji za zvýšené opatrnosti a výhradně pod dohledem pedagogického pracovníka školy, nástroje jsou zvlášť upravené.

Ochrana před sociálně patologickými jevy, před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí

Důležitým prvkem ochrany před sociálně patologickými jevy je i výchovně vzdělávací působení na děti zaměřené na zdravý způsob života. V rámci školního vzdělávacího programu jsou pro děti nenásilnou formou a přiměřeně k jejich věku a schopnostech pochopit a porozumět dané problematice seznamovány s nebezpečím drogové závislosti, alkoholismu, kouření, virtuální závislosti (počítače, televize, video), vandalizmu, kriminality a jiných forem násilného chování a jsou jim vysvětlována pozitiva zdravého životního stylu.

V rámci prevence před projevy diskriminace, nepřátelství a násilí, provádí pedagogičtí pracovníci mateřské školy monitoring a screening vztahů mezi dětmi ve třídním kolektivu s cílem řešit případné deformující vztahy mezi dětmi již v jejich počátcích, a  to ve spolupráci se zákonnými zástupci, případně za pomocí školských poradenských zařízeních.
Důležitým prvkem prevence v této oblasti je i vytvoření příznivého sociálního klimatu mezi dětmi navzájem, mezi dětmi a pedagogickými pracovníky a mezi pedagogickým pracovníky a zákonnými zástupci  dětí.



Zacházení s majetkem mateřské školy
Po dobu vzdělávání při pobytu dítěte v MŠ zajišťují pedagogičtí pracovníci, aby děti zacházely šetrně s učebními pomůckami, hračkami a dalšími vzdělávacími potřebami a nepoškozovaly ostatní majetek mateřské školy.
Zákonní zástupci pobývají v MŠ jen po dobu nezbytně nutnou pro převlečení dítěte do oblečení určenému ke vzdělávání a předání dítěte pedagogickému pracovníkovi mateřské školy a pro převzetí dítěte a převlečení do šatů, ve kterých dítě přišlo do mateřské školy a po dobu jednání s pedagogickými zaměstnanci školy týkající se dítěte.
Po dobu pobytu v prostorách MŠ jsou zákonní zástupci chovat se tak, aby nepoškozovaly majetek MŠ a v případě, že zjistí jeho poškození, nahlásí tuto skutečnost neprodleně pedagogickému pracovníkovi MŠ.
Školní budova je volně přístupná zvenčí pouze v době stanovené pro přijímání a odchod dětí domů.
Školnice (pedagogická pracovnice), která otevírá budovu cizím příchozím, je povinna zjistit důvod jejich návštěvy a zajistit, aby se nepohybovali nekontrolovaně po budově.
V budově a ve všech prostorách mateřské školy platí přísný zákaz požívání alkoholu a kouření, používání nepovolených elektrických spotřebičů, odkládání osobních věcí zaměstnanců na místa, která k tomu nejsou určena.


ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

Účinnost a platnost školního řádu
Tento školní řád nabývá platnosti dnem podpisu ředitelkou školy a je účinný od  1. 9. 2011.
Změny a dodatky školního řádu
Veškeré dodatky, popřípadě změny tohoto školního řádu mohou být provedeny pouze písemnou formou a před nabytím jejich účinnosti budou s nimi seznámeni všichni zaměstnanci mateřské školy a budou o nich informování zákonní zástupci dětí.
Seznámení zaměstnanců a zákonných zástupců se školním řádem
Zaměstnavatel zabezpečí seznámení zaměstnanců s obsahem tohoto školního řádu a to nejpozději do 15 dnů od nabytí jeho platnosti.
Nově přijímané zaměstnance seznámí s školním řádem zaměstnavatel při jejich nástupu do práce. O vydání a obsahu školního řádu informuje mateřská škola zákonné zástupce dětí zveřejněním na školní nástěnce v šatně a na třídních schůzkách, zaměstnance na pracovní poradě a děti v rámci výchovné práce.
V Mysločovicích dne 1. 9. 2011                                                                



…………………………………………….
vedoucí učitelka Kutrová Zdeňka